Szukając idealnego roweru do przemierzania miasta zastanowić się należy, czy warto kupić rower trekkingowy, czy elektryczny? Oba modele mają swoje plusy, jednak nie każdy sprawdzi się u niektórych użytkowników. Jak więc znaleźć rower idealny dla siebie?

Rowery trekkingowe – turystyka rowerowa i codzienne przejażdżki

Rowery trekkingowe to jedne z najbardziej uniwersalnych modeli rowerów, jakie wybierają przeciętni użytkownicy. Nic dziwnego – są to modele zaprojektowane do uprawiania nawet zaawansowanej turystyki rowerowej. Stworzone są do przemierzania długich dystansów w różnych terenach. Zapewniają jednocześnie komfort jazdy, są więc uniwersalnym wyborem, gdy roweru używa się w codziennych dojazdach do szkoły, pracy czy sklepu, a jednocześnie lubi jechać na przejażdżkę, nawet dość intensywną, na różnych rodzajach nawierzchni. Jeśli nie jeździmy profesjonalnie, jednak ilości pokonywanych kilometrów są spore, trekking będzie idealnym kompromisem między codziennością, a rowerowymi podbojami. 

używane rowery miejskie

Rower elektryczny – jakie daje możliwości?

Dla wielu laików rower elektryczny to rozwiązanie dla leniwych. Nic bardziej mylnego! Wbrew pozorom, rowery elektryczne nie działają tak, jak mogłoby się wydawać. Nie zastępują pedałowania, jedynie wspierają je. W zasadzie asysta silnika działa jedynie w trakcie kręcenia korbą. Rowerzysta sam reguluje siłę wsparcia, jednak przepisy uniemożliwiają moc silnika większą niż 250 W i asystę powyżej 25 km/h. Przepisy te są jednakowe dla całej Unii Europejskiej. 

E-rowery są więc idealnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy chcą dotrzeć do celu niższym nakładem sił lub pokonać dystans szybciej. Będzie to również wybór idealny dla osób, które jeżdżą rowerem mechanicznym, jednak zmagają się po drodze ze stromymi podjazdami, które zbyt nadwyrężają ich siły. Rowery elektryczne sprawdzą się także osobom starszym lub z kontuzjami, którzy nie są w stanie podróżować rowerem z taką intensywnością, z jaką robili to wcześniej, a jednak chcą zachować sprawność i nie rezygnować z tej formy transportu lub rekreacji. 

Co wybrać, by nie żałować?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie! Zanim dokonamy wyboru: rower elektryczny czy trekkingowy, musimy dokładnie przeanalizować swoje potrzeby, trasy, jakie pokonujemy, a także możliwości fizyczne. Jeśli rower służy nam zarówno do komunikacji miejskiej, jak i wypraw w teren, nie potrzebujemy wsparcia silnika, z pewnością bardziej zadowoli nas model trekkingowy. Jeśli natomiast nasza sprawność z jakichś przyczyn jest bardziej ograniczona lub roweru używamy do jazdy po mieście, która często męczy nas na tyle, że nie możemy dojeżdżać rowerem do pracy, warto zainwestować w rower elektryczny, który będzie idealnym kompromisem, umożliwiającym nam korzystanie z tego ekologicznego środka transportu.