„Eliksir młodości” – na pewno także słyszałeś takie określenie. Właściwie o co chodzi? To naturalne, że nie chcemy się starzeć i umierać, dlatego ludzie od kiedy sięgamy pamięcią próbują znaleźć lek na starość. Obiecująco wyglądają w tej sprawie komórki macierzyste Poznań. Czym one są?

Komórki macierzyste Poznań – Czym one są?

Komórki macierzyste Poznań znajdują się zarówno w roślinach, ludziach, jak i zwierzętach. Jeśli chodzi o te ludzkie,  towarzyszą nam przez całe życie. Dzięki nim żyjemy, rozwijamy się i regenerujemy. To właśnie z nich składa się ludzki zarodek w najwcześniejszej fazie rozwoju. Dają początek wszystkim liniom komórkowym, które budują organizm. Mają one dwie niezwykłe cechy, które w medycynie okazały się niezwykle przydatne. Są to:

  • Możliwość nieskończonego powielania się – tworzenia własnych kopii siebie,
  • Umiejętność różnicowania się w inne, wyspecjalizowane komórki.

Dzięki tym dwóm cechom mogą one zastąpić komórki uszkodzonych tkanek. Dorosły człowiek posiada ich najwięcej w tkance tłuszczowej, szpiku kostnym i krwi obwodowej. Gdy zaczęto ich używać, nikt nie przypuszczał, że leczenie komórkami macierzystymi tak się rozwinie. W jakich dziedzinach najczęściej są wykorzystywane?

komórki macierzyste w ortopedii
l

Komórki macierzyste w ortopedii – Zabieg, który daje efekty

Może to trochę odbiega od tematu eliksiru młodości, ale daje niesamowite efekty – przeszczep komórek macierzystych. Ale po kolei. Cierpisz z powodu dawnej kontuzji? A może przechodzisz nowe schorzenie? Komórki macierzyste w ortopedii mogą naprawdę wiele zdziałać. Przeszczep komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej pacjenta do zmienionego chorobowo miejsca daje niesamowite efekty.

  • Uszkodzone mięśnie i stawy, po zabiegu komórkami, regenerują się.
  • Zmniejszają się dolegliwości bólowe.
  • Uszkodzone powierzchnie stawowe zostają odtworzone.
  • Zakres ruchu się zwiększa, a nierzadko pacjenci wracają nawet do pełnej sprawności.

Ceni je każdy dobry ortopeda Poznań, a nawet ortopeda sportowy Poznań. Ale ortopedia to nie wszystko.

Medycyna estetyczna

Nieraz zastanawiamy się dlaczego te aktorki wciąż wyglądają tak pięknie. Okazuje się, że wiele z nich korzystało z możliwości wstrzykiwania pod skórę komórek macierzystych. Pobudzają one znajdujące się w skórze komórki do pracy. Widać ogromny postęp w regeneracji skóry, ujędrnieniu i większej elastyczności.  Oprócz samego zabiegu są także kremy z komórkami macierzystymi, ale roślinnymi.
Eliksir młodości? Może ta za duże słowo, ale komórki macierzyste i ich wykorzystywanie to ogromny postęp, który przynosi obiecujące efekty.